Ревность и жалюзи
Гарна мелодійна назва «jalousie» – французького походження. Але його значення не настільки симпатичне: насправді слово перекладається як «ревнощі». А оскільки назва французька, наголос падає на останній склад, що характерно для більшості французьких слів. Тому правильна вимова – жалюзІ, але ніяк не жАлюзі, як часто можна почути.
Чому за предметом закріпилася французька назва? Швидше за все, через популярність у Франції: по-перше, прототипи горизонтальних жалюзі були популярні в палацах французької знаті, а по-друге, ними закривали вікна куртизанки тієї ж країни.
Існує цілий ряд цікавих легенд, пов’язаних з їхнім походженням. За однією з версій, своєю появою жалюзі зобов’язані французьким куртизанкам. Щоб розпалити пристрасть шанувальників вони встановлювали прототип жалюзі у вікнах своїх будинків і залишали їх трохи відкритими, щоб чоловіки могли нишком підглядати за тим, що відбувається всередині будинку. Таким чином вони розпалювали їх цікавість: крізь такий декор можна було побачити менше, ніж хотілося б. Плюс до всього в приміщенні створювалося м’яке освітлення.
Ще одна легенда пов’язана з Італією. Нібито один багатий і дуже ревнивий чоловік не допускав того, щоб на його дружину «витріщалися» сторонні і тому тримав віконниці на вікнах свого будинку завжди закритими. Однак вічна напівтемрява і відсутність свіжого повітря згубно позначилися на здоров’ї дружини, яка почала боліти і чахнути. Тоді спритний господар будинку знайшов вихід, встановивши на вікна конструкції з тонких дерев’яних дощечок з невеликими проміжками. Сонячне світло і повітря в приміщення вони пропускали, а цікавим поглядам до його другої половинки було не добратися.
Вперше жалюзі повісили на вікна аж ніяк не французи. Однозначної відповіді немає, але як і багато предметів побуту, вони, швидше за все, з’явилися в різних країнах, і користувалися ними різні народи. Де, як не на Сході, сонце докучає найбільше? Одна з версій свідчить, що рятуючись від променів палючого сонця, люди Сходу стали вішати на вікна тканини, змочені водою. А в Єгипті знать і фараони ховалися за смугами тростин від ультрафіолету, проникаючого крізь віконні прорізи.
Одна з версій стверджує: прототип жалюзі виник на Сході, де прийнято ховати красу жінок від сторонніх очей.
Винахід XII-го сторіччя – віконце-вуаль машрабія, дуже нагадує принцип жалюзі. Деталі ґратчастих вставних полотен машрабіі виточені і набрані таким чином, щоб зовні вони були непроникні, але проглядалися зсередини. Решітка забезпечує безперешкодне проникнення у внутрішні приміщення потоку свіжого повітря, і в той же час надійно захищає від палючих сонячних променів, не заважаючи хорошому огляду околиць.
Розвинені японська і китайська цивілізації задовго до європейців стали використовувати жалюзі. Подібні до сучасних ролет з бамбуковим полотном, легкі і практично невагомі, вони відмінно доповнювали мінімалізм японських будинків і додавали легкості багатому оздобленню китайських палаців.
Ще одна версія свідчить: Середньовічна Європа – ось колиска перших жалюзі. Вони виникли там як один з видів тканинних полотен, що закривають двері. Можливо, саме араби і бербери після вторгнення в Іспанію принесли в Європу моду на такий вид віконного декору. А епоха Пізнього Відродження сприяла його розвитку і поширенню.
Більш того, жалюзі припали до душі Людовику XIV, і прикрашали навіть пишні королівські інтер’єри в стилі бароко. Є згадки, що в королівських палацах Франції вікна прикрашали саме подобою горизонтальних жалюзі. Дерев’яні планки цих «жалюзі» були обшиті тканинами.
Другие новости
Жалюзи, становление
Винахідником усім нам знайомого пристрою захисту від потоків світла був відомий дизайнер Джон Уебстер, який в шістдесятих роках вісімнадцятого століття запустив власне виробництво жалюзі в Філадельфії. Це були прості ламелі з металу, скріплені...
Смотреть ещеВозникли вопросы?
Оставьте заявку и в ближайшее время с Вами свяжутся наши сотрудники.